Cuneiform Sample

ترجمه خط میخی: اولین زبان نوشتاری دنیا

مطالب ویژه

خط میخی، به باور اکثریت باستان­شناسان، اولین نمونه از خط نوشتاری است که تا به امروز کشف شده است. این سیستم نوشتاری برای اولین بار توسط سومری­ها و بین ۳۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد اختراع شد. سومری­ها که در منطقه­ی بین­النهرین سکونت داشتند، دستاوردهای مهمی در جهت پیشرفت تمدن داشتند، اما شاید خط میخی با ارزش­ ترین این دست­آوردها باشد. بعد از سومری­ها، تمام تمدن­های مهم منطقه­ی بین­النهرین، شامل اکدی­ها، بابلی­ها، ایلامی­ها، حتی­ها، هیثی­ها، عسیری­ها و حوری­ها، از این زبان نوشتاری استفاده می­کردند، تا زمانی که الفبا اختراع شد. خط میخی بیش از سه هزاره و طی مراحل مختلفی از پیشرفت تمدن بشری، از قرن ۳۴ پیش از میلاد تا قرن دوم پس از میلاد مورد استفاده بود، تا در نهایت جای خود را به شکل اولیه­ الفبا داد. این زبان در طول عمر خود دستخوش تغییرات زیادی شد، و به دلیل پیچیدگی و تعداد زیاد نشانه­ ها، اشکال خلاصه ­تری از آن ظهور یافت. خط میخی ایران باستان زیرمجموعه­ ساده­ تری از این زبان است. می توان گفت ترجمه خط میخی یکی از سخت ترین ترجمه ها است.

 

تا پیش از کشف، رمزگشائی و ترجمه خط میخی به زبان انگلیسی، تصور عمومی در غرب بر این بود که کتب عهد عتیق نظیر انجیل یا مزامیر داوود قدیمی­ترین دستنوشته­ ها بودند. جهان­گردان و مسافرانی که به بین­النهرین سفر می­کردند، متوجه وجود کتیبه­ هائی با علائم و نشانه­ های عجیب در ویرانه ­های باستانی شده بودند. این تاریخ­شناسان فارس و عرب دوران طلایی اسلام بودند که برای اولین بار تلاش به رمزگشائی از کتیبه ­های خط میخی ایران نمودند. در قرن پانزدهم، جهانگرد و سفرنامه­ نویس ونیزی، گیوسفات باربارو، خبر وجود دست­نوشته ­هایی عجیب در خرابه­ های تاریخی شیراز را به غرب برد و در اواسط قرن نوزدهم، افرادی مانند تامس هربرت و هنری راولینسون خط میخی را رمزگشایی نموده و آن را به زبان انگلیسی ترجمه کردند.

 

Cuneiform-first-writing-language

کتیبه­ سیل از افسانه­ گیلگمش، که شباهت فراوانی به داستان حضرت نوح دارد.

 

رمزگشائی و ترجمه خط میخی، درک ما را از سیر تاریخی تمدن بشری به شکلی بنیادین تغییر داد، و زمینه­ را برای اکتشافات تاریخی بزرگی فراهم کرد. ترجمه­ کتیبه ­های خط میخی نشان داد آثار ادبی ارزشمندی در منطقه­ی بین­ النهرین به این خط نگاشته شده ­اند، از جمله­ حماسه­ مشهور گیلگمش. به کمک ترجمه­ خط میخی­ ارزش حقیقی بسیاری از اکتشافات تاریخی مشخص کردید، که از جمله­ی آن­ها می­توان به کتابخانه­ آشوربانیپال، قوانین حمورابی، و منشور کورش اشاره نمود.

نویسنده :
انتشار :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 1 =