نکات کاربردی در دفاع از پایان نامه

نکات کاربردی در دفاع از پایان نامه

دانشجویان هنگامی که به پایان دوره تحصیلی خود می رسند، برای اینکه  بتوانند تحصیلات خود را به پایان برسانند باید پایان نامه ارائه دهند. کلیه دانشجویان در انتهای دوره تحصیلی ملزم هستند تا پایان نامه ارائه دهند و همچنین برای آنکه بتوانند به درجات علمی بالاتری برسند باید پس از تکمیل آن به دفاع از پایان نامه بپردازند. یکی از مراحل مختلفی که باید بر روی پایان نامه خود ارائه داد دفاع از آن می‌باشد. دفاع از پایان نامه برای بسیاری از دانشجویان یک مرحله‌ی پراسترس و سخت می‌باشد. اما در ادامه نکاتی را بیان می‌کنیم که شما بتوانید به راحتی در جلسه دفاع پایان نامه خود را تحت کنترل بگیرید بنابراین با ما همراه باشید.

نحوه دفاع از پایان نامه:

مرور دوباره‌ی پایان نامه:

مطمئناً پس از مدت‌ها پژوهش ، ترجمه تخصصی و کار مداوم و نوشتن پایان نامه، با تمام موضوعات و عناوین نوشته شده در آن آشنایی دارید. اما بهتر است قبل از ورود به جلسه‌ی دفاع، پایان نامه را بار دیگر مطالعه کنید.

با مرور پایان نامه بسیاری از رفرنس‌ها یا آزمایشات انجام شده‌ای که ممکن است فراموش کرده باشید را به یاد می‌آورید و می‌توانید راحت تر و سریع تر به سوا لاتی که پرسیده می‌شود پاسخ دهید. همچنین با مرور کلی پایان نامه شما متوجه خواهید شد چه مقدار بر روی پایان نامه خود تسلط دارید که این آمادگی و تسلط اعتمادبه‌نفس بیشتری برای حاضر شدن در جلسه دفاع به شما می‌دهد.

بیان نکات کلیدی:

همان‌طور که می‌دانید پایان نامه شامل صفحات زیادی است که توسط شما نوشته، مطمئناً داوران حاضر در جلسه نیز قبلاً آن را مطالعه کرده‌اند بنابراین نیازی نیست به جزییات بپردازید، بهتر است بر روی اصل مطلب تمرکز داشته و درباره مهم‌ترین نتایج آن بحث کنید.

داوران حاضر در جلسه اگر نیاز به توضیح جزییات بیشتری داشته باشند از شما می‌خواهند که اطلاعات را کامل تر و جزئی‌تر بیان کنید.

کمک از تصاویر:

بهتر است پرزنتیشن و تصاویری برای ارائه پایان نامه خود تنظیم کنید.

برای بسیاری از دانشجویان که در هنگام ارائه دفاع خود مضطرب هستند، دانستن اینکه اسلایدها و تصاویری در صفحه‌نمایش پشت سرشان به نمایش گذاشته‌شده است می‌تواند تا حد زیادی از اضطراب آن‌ها بکاهد.

هنگامی که در جلسه دفاع نوبت به نمایش تصاویر یا آمارهای مختلف می‌رسد، شما زمان کافی خواهید داشت تا دوباره خود را جمع‌وجور و ذهنتان را به ارائه پایان نامه متمرکز کنید.

تمرین کنید:

برخی دانشجویان شانس حضور در سمینارهای مختلف را داشته‌اند بنابراین استرسی نسبت به حضور در برابر جمع و داوران ندارند، اما با این وجود نیاز است تا قبل از حضور در جلسه چندین بار آمار، تصاویر و نکاتی را که می‌خواهید بیان کنید را تمرین کنید.

تمرین بدان گونه است که شما باید تصور کنید در جلسه حضور دارید و سپس هر آنچه که باید در آنجا بیان کنید را ارائه دهید و همچنین باید به تمرین تشریح گراف‌ها و نمودارها بپردازید.

این تمرین‌ها را با صدای بلند بیان کنید زیرا این کار باعث می‌شود زبانتان هم کلمات را به یاد بسپارد بنابراین ارائه پایان نامه شما آسان‌تر خواهد شد.

پیش‌بینی سؤالات:

با توجه به اطلاعاتی که به داوران ارائه داده‌اید سؤالاتی از شما پرسیده می‌شود. به همین علت باید خود را جای داوران بگذارید تا بتوانید سؤالات را پیش‌بینی کنید و همچنین امکان دارد چه سوا لاتی از دل این پایان نامه بیرون بکشند.

بنابراین با پیش‌بینی سؤالات می‌توانید پاسخ‌های بیشتری را در ذهنتان آماده کنید. با پیش‌بینی سؤالات و آماده کردن برخی جواب‌ها خواهید توانست با اعتمادبه‌نفس و قدرت بیشتری برای جلسه دفاع حاضر شوید.

اگر احیاناً سؤالی از شما پرسیده شد که به آن فکر نکرده‌اید و یا پاسخ آن را نمی‌دانید نگران نشوید. می‌توانید به راحتی بگویید: پاسخ را دقیقاً نمی‌دانم یا بگویید شاید به دلایل x و y ممکن است چنین چیزی باشد.

با انجام این کار نشان می‌دهید که با توجه به داده‌های پژوهشی خود به صورت علمی فکر می‌کنید و فرضیه ای را در شرایط سخت ارائه می‌دهید.

نکاتی برای کنترل استرس هنگام دفاع از پایان نامه:

سرعتتان را کم کنید:

در واقع می‌توان گفت اولین علائم نگرانی در هر فرد در صدا و صحبت کردن نمایان می‌شود. هر فردی برای آنکه بخواهد اضطراب خود را پنهان کند به تند صحبت کردن می پردارند.

اما برای کنترل استرس باید به طور آهسته صحبت کنید و اجازه دهید داوران سؤالات خود را به پایان برسانند و سپس با کمی تفکر به موضوع به آن‌ها پاسخ دهید.

فکر نکردن به نتیجه نهایی:

اگر در هنگام حضور در جلسه دفاع دائم به نحوه‌ی دفاع خود فکر کنید و یا از هر حرکت داوران نتیجه گیری کنید باعث می‌شود تا مضطربتان بیشتر شده و همچنین تمرکزتان را از دست می‌دهید.

شاید به این موضوع فکر کنید که داوران خسته‌یا کسل به نظر می‌رسند اما باید به این نکته توجه داشته باشید که شاید این چهره خسته‌ی آن‌ها به پایان نامه شما مربوط نباشد. یا امکان دارد این خستگی ناشی از پژوهش شما است اما شما باید به این نکات توجه داشته باشید و به بهترین شکل ممکن جلسه دفاع را کنترل کنید و مطالب خود را به خوبی ارائه دهید.

خودتان را از لحاظ فیزیکی ریلکس کنید:

در هنگام ارائه و دفاع از پایان نامه باید تنفس صحیحی داشته باید به همین علت باید این کار را از قبل از ورود به جلسه تمرین کنید. شما باید حین ارائه و دفاع از پایان نامه خود تنفس صحیحی‌تان داشته باشید. با داشتن تنفس صحیح می‌توانید استرس را نیز از خود دور کنید و همچنین کمک می‌کند که در حین صحبت از تپق زدن دوری کنید.

به طرز ایستادن خود توجه داشته باشید. در حین ارائه دفاع از پایان نامه خود باید ظاهری با اعتمادبه‌نفس داشته باشید بنابراین صاف بایستید و سعی کنید فاصله شانه‌ها تا گوش‌هایتان تا جای ممکن زیاد باشد.

 با این کار باعث می‌شود عضلات کتف و گردن شما طی چندساعتی حضور خود در جلسه دفاع خسته نشده و همچنین کمک خواهد کرد که کسل نشوید.

به خوراک خود در روز دفاع توجه داشته باشید:

در هنگام حضور در جلسه بهتر است از خوراکی‌هایی که دارای قند و کافئین بالایی هستند دوری کنید.

همچنین بهتر است قبل از حضور در جلسه نوشیدنی گرم بخورید تا سرد. امکان دارد با خوردن نوشیدنی‌های سرد بر روی تارهای صوتی شما تأثیر بگذارند و باعث شوند در صدایتان لرزش ایجاد شود. همین امر باعث می‌شود در جلسه دفاع از پایان نامه دچار اضطراب شوید.

دیدگاه شما چیست؟