مقاله ISI چیست؟

مقاله ISI چیست؟

نگارش مقاله‌های علمی یکی از معیارهای میزان تولید علم در هر کشوری است و نگارش و ترجمۀ آن نیاز به تخصص و اشراف کامل بر قوانین حاکم بر آن دارد. هراندازه کیفیت این آثار بالاتر و در نشریه‌های علمی معتبر چاپ شود، می‌توان به آینده علمی کشور خوش‌بین‌تر بود.

تاریخچه :ISI

مؤسسه اطلاعات علمی یا ISI (Institute for Scientific Information)، موسسه‌ای است که بر روی علم‌سنجی و انتشارات علمی تمرکز دارد. در سال 1960 این موسسه توسط یوجین گارفیلد تأسیس شد و در سال 1992 توسط مؤسسه علمی تامسون خریداری شد که به‌عنوان Thomson ISI شناخته شد و تا به امروز نیز بانام Thomson  Scientific  شناخته‌شده است، این مؤسسه بخشی از شرکت Thomson Reuters است.

ISIچیست؟

ISI نام سازمانی است که کار آن اعتبار سنجی مقالات علمی می‌باشد. مقالات نیز همانند وزن دارای واحدهای اندازه‌گیری و اعتبار سنجی هستند و این موسسه یکی از معیارهای سنجش مقاله در سطح جهانی است.

 مؤسسه ISI خدمات مربوط به فهرست کتاب‌ها، مقالات  و پایگاه‌های داده را ارائه می‌دهد. این خدمات به‌طور اختصاصی نمایه‌سازی نقل‌قول‌ها و تحلیل آن‌ها می‌باشد که توسط گارفیلد پایه‌گذاری شده و شامل نگهداری داده‌ها و نقل‌قول‌های مقالات هزاران نشریه دانشگاهی است. خدمات این موسسه از طریق سرویس پایگاه داده ISI's Web of Knowledge  در دسترس است و همچنین به پژوهشگران این امکان را می‌دهد که بدانند کدام یک از مقاله‌ها بیشتر مورد مطالعه قرارگرفته و چه مقالاتی از این مقاله مطلبی را نقل‌قول کرده‌اند.

مؤسسه ISI، سالانه گزارشی را تحت عنوان گزارش استنادی مجلات علمی ارائه می‌دهد که سرواژه‌ی آن‌ها  JCR (Journal Citation Reports) است. مجلات علمی نمایه شده این موسسه، بانک اطلاعات خود را بر اساس شاخصی با عنوان ضریب تأثیرگذاری رتبه‌بندی می‌کنند. امروزه ضریب تأثیرگذاری جزو یکی از شاخص‌های اصلی برای اعتبار علمی مجلات علمی محسوب می‌شود.

این موسسه به‌صورت سالانه به بررسی تمامی مجلات علمی انگلیسی زبان می‌پردازد و بر اساس معیارهایی که دارد تعدادی از آن‌ها را به‌عنوان نشریه‌های معتبر معرفی می‌کند، تعداد مجله‌هایی که هرساله از طریق این موسسه معرفی می‌شوند، متفاوت است.

همان‌طور که در مطالب بالا ذکر کردیم بانک اطلاعات ISI مرکزی برای فهرست نمودن و پوشش دادن جامع مهم‌ترین مجلات علمی منتشرشده در دنیا و به‌منظور تبادل اطلاعات میان پژوهشگران متفاوت می‌باشد.

هر مجله علمی قبل از انتخاب شدن و فهرست شدن در موسسه ISI  باید چندین مراحل ارزیابی را پشت سر بگذارد. ازجمله‌این مراحل عبارت‌اند از ارزیابی و رعایت استانداردهای بانک اطلاعاتی ISI، کمیته علمی منتخب مجله، تنوع بین المللی مقالات چاپ‌شده در آن، نشر به‌موقع مجله و جایگاه نشر آن است.

این عوامل به تنهایی مورد بررسی و ارزیابی قرار نمی‌گیرد بلکه با بررسی مجموع عوامل یک امتیاز کلی به مقاله داده می‌شود. مواردی که در مجله جهت ارزیابی مورد توجه قرار می‌گیرند عبارت‌اند از عنوان مقالات، چکیده و کلمات کلیدی که باید به زبان انگلیسی نوشته‌شده باشند، همچنین منابع مقالات نیز به زبان انگلیسی باید نوشته شوند. هرچند که اطلاعات علمی مهم به‌تمامی زبان‌ها به چاپ می‌رسند اما باید این موارد ذکرشده را به زبان انگلیسی بنویسند تا تحت داوری و ارزیابی ISI قرار بگیرد به این دلیل که ارزیابی کنندگان مجلات علمی در موسسه ISI نمی‌توانند عناوین و منابع به‌کاررفته در مقالات را به زبان انگلیسی ترجمه کنند.

نحوه‌ی نوشتن مقاله :ISI

رعایت برخی نکات جهت نگارش یک مقاله علمی-پژوهشی و درج آن در مجلات معتبر داخلی یا ISI الزامی است. پژوهش علمی را با روش صحیح پژوهش می‌شناسند بنابراین روش پژوهش از موضوع پژوهش مهم‌تر می‌باشد، بهترین موضوع مقاله پژوهشی اگر با روش صحیح مورد  پژوهش قرار نگیرد و با روش صحیح نگارش نشود فاقد اعتبار و ارزش علمی است.

در ادامه شما را با چگونگی نوشتن مقاله ISI، به خصوص افرادی که می‌خواهند اولین مقاله خود را بنویسند آشنا می‌کنیم. در صورت تمایل خدمات ترجمه تخصصی مقاله  نیز مطالعه کنید.

انتخاب مجله معتبر:

مجله‌ای را که انتخاب می‌کنید باید ازنظر اعتبار مورد تائید باشد و همچنین باید از چندین مقاله ISI مورد استناد واقع‌شده باشد. هدف انتخابی شما باید از بالاترین ایمپکت فاکتور در بین مجلات ISI باشد اما این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که اگر موضوع مقاله شما منطقه‌ای باشد انتشار آن در مجلات بین المللی سخت خواهد بود بنابراین مجله‌ای را انتخاب نمایید که توسط افراد معتبر خوانده می‌شود زیرا که آن‌ها هستند که در مورد مقاله شما اظهارنظر خواهند کرد.

نوشتن مقاله زمان زیادی طول می‌کشد:

زمان زیادی را باید صرف نوشتن مقاله نمود بنابراین اگر قصد نوشتن مقاله‌ای دارید که باید با پایان دوره دکتری هم‌زمان باشد نوشتن آن را باید از سال دوم یا سوم شروع کنید و حتی این امکان وجود دارد که این فرایند یک سال هم برای بازنگری و انتشار مقاله زمان ببرد البته این مدت‌زمانی تقریبی است که هنوز شروع به نوشتن مقاله نکرده‌اید.

نوشتن مقاله دارای یک فرمول کلی است:

 • مقدمه و منطق
 • اهداف و مقاصد
 • منطقه موردمطالعه و مقاله قبلی
 • متدولوژی
 • نتایج
 • بحث
 • نتیجه‌گیری
 • سپاس گذاری
 • منابع

شکل مقاله:

مقاله باید دارای یک شمای سیاه‌وسفید باشد تا بتوان پرینت آسان‌تری برای افراد به دست آورد و این بدان معنا است که مقاله با نسخه pdf آنلاین و نسخه چاپ‌شده سازگاری خواهد داشت. بااین‌وجود مقاله باید روشن، مختصر، منحصربه‌فرد و به خوبی طراحی شود، این نکات می بایست برای ترجمه مقاله هم رعایت گردد.

سبک نوشتن:

سبک نوشتن در طولانی‌مدت به دست می‌آید و می‌توان سبک نوشتن را از استاد راهنمای خود آموزش ببینید. باید توجه داشته باشید که املا و دستور زبان مقاله باید بی‌عیب و نقص باشد البته متغیرهای دیگری نیز وجود دارد ادامه برخی از آن‌ها اشاره‌کرده‌ایم.

 1. از فرمت عنوان‌ها و زیر عنوان‌های مجله پیروی کنید.
 2. از منابع مناسبی استفاده کنید.
 3. مقاله باید دقیق و صریح باشد به‌دوراز ابهام و با آمار و ارقام واقعی.
 4. به افعالی که در مقاله مورد استفاده می‌گیرد دقت داشته باشید. امروزه استفاده از اول‌شخص در نوشتن متن مقاله قابل‌قبول‌تر است، این شگرد باعث کوتاه‌تر و جذاب‌تر شدن مطالب می‌شود.
 5. از مخفف گویی اجتناب کنید زیرا برای خواننده ارتباط با متن سخت خواهد شد.
 6. ساختار مقاله از اهمیت بسیاری برخوردار است، مقاله خود را چندین بار بازخوانی کنید و از درست بودن ساختار آن مطمئن شوید.
 7. اصولاً مقاله‌ها برای هم‌طرازهای شخص نویسنده نوشته می‌شود بنابراین، این انتظار می‌رود که آن‌ها کلمات کلیدی و مفاهیم مقاله را درک خواهند کرد، پس باید از ایده‌های کلیدی استفاده کنید اما لزوماً نیازی به تعریف کلمات نیست مگر آن کلمات خیلی جدید و اورجینال باشند.

نوشتن یک چکیده:

یکی از مهم‌ترین و سخت‌ترین بخش‌های مقاله خلاصه‌نویسی آن است، البته می‌توانید تا زمانی که به یک درک کلی از موضوع مقاله نرسیده‌اید از نوشتن آن خودداری کنید. خلاصه مقاله باید حدود 200 الی 300 کلمه باشد و همچنین باید بتواند به خوبی تمامی مقاله را پوشش دهد.

 • چکیده باید از همان طرح اولیه مقاله پیروی کند.
 • چکیده باید با جمله‌ای واضح و روشن در مورد انگیزه و هدف نویسنده برای نوشتن این مقاله آغاز شود.
 • نویسنده باید به‌صورت خلاصه‌وار به یافته‌های خود در این مقاله اشاره نماید و دلایل مهم بودن آن را بیان کند.
 • درنهایت چکیده را با نتیجه‌گیری به پایان برساند.

روند بررسی صلاحیت مقاله:

هنگامی‌که نسخه دست نویس را ارسال کردید اشخاصی به‌عنوان ویرایشگر مقاله را مورد بازبینی قرار می‌دهند و مقاله را از این نظر که تمامی استانداردها رعایت شده و صلاحیت انتشار در مقاله را دارد یا نه مورد ارزیابی قرار می‌دهند و تصمیم می‌گیرند. سپس ویرایشگر مقاله را برای اشخاصی که درزمینهٔ موضوع مقاله تخصص دارند ارسال می‌کند و آن‌ها مقاله را خوانده و درباره این‌که مقاله و همچنین قابلیت انتشار تصمیم می‌گیرند که معمولاً اصلاحات دست نوشته را از طریق کامنت مقاله به اطلاع می‌رسانند.

امکان دارد نظرات داوران کاملاً متفاوت و بی‌طرفانه باشد اما معمولاً به‌صورت کامل و مفید بیان می‌شود. هرچند این انتقاد سازنده می‌تواند دردناک و به‌شدت باارزش باشد اما در پایان، مقاله شما را بهبود خواهد داد.

پاسخ به نظرات داوران:

هنگامی‌که کامنت های داوران را دریافت نمودید باید آن‌ها را مطالعه کرده و خطاهای احتمالی را در مدت‌زمان کوتاهی اصلاح کنید و سپس در پاسخ به هر یک از خطاها به‌صورت جداگانه پاسخ دهید.

نامه به سردبیر مجله:

نامه به سردبیر مجله باید به‌صورت رسمی و لحنی مؤدبانه داشته باشد به صورتی که شرح مختصری از وضعیت اصلاح‌شده مقاله طبق نظرات داوران که منجر به بهبود مقاله شده را به اطلاع آن رسانده و در ادامه با آوردن جمله‌ای که حالا شما امیدوار هستید که مقاله‌تان شایسته چاپ در آن مجله را داشته باشد نامه را به اتمام می‌رسانید.

برای آنکه داوران بتوانند به‌راحتی ببینند هر آنچه از شما خواسته‌اند انجام شده از اصلاحات نظرات داوران یک نسخه کپی گرفته و رنگ متن آن را با آبی نشان دهید و همچنین پاسخ‌های خود را در زیر آن با رنگ مشکی نمایش دهید، دادن شماره خطی از مقاله که مورد اصلاح واقع‌شده به داوران می‌تواند کار را آسان‌تر کند.

در برخی مواقع امکان دارد داوران متنی از مقاله شما را متوجه نشوند یا قسمتی را علامت‌گذاری کنند که احساس می‌کنند آن متن معتبر نیست، در چنین شرایطی می‌توان نظر آن‌ها را رد کرده اما باید برای آن مورد دلیل و استدلال بیاورید.

دیدگاه شما چیست؟